Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim - mama wraca do pracy | Kobieta sukcesu

Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

polecamy stronę www.partnerstwo.informativo.pl


Ciąża, urlop macierzyński, praca? Sprawdź 9 punktów, dzięki którym powrót do życia zawodowego będzie łatwiejszy:

 1. Jeśli chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim – zaplanuj to będąc w ciąży. Dla połowy polskich matek decyzja o powrocie do pracy jest naturalna planowaną decyzją. Mamy wracają z powodów finansowych (75% badanych), ponieważ chcą przebywać w towarzystwie innych osób (33%), aby pracować nad swoją karierą (16%).
  1. Jeszcze będąc w ciąży poinformuj przełożonego o swoich planach dotyczących powrotu do firmy. Dzięki temu przełożony będzie wiedział, czy ma kogoś szukać na Twoje miejsce, czy też nie.
  2. Kiedy pracujesz – nadal przykładaj się do swoich obowiązków i sumienne je wykonuj. Nie ważne czy jesteś w pracy 8, czy 4 godziny. Jeśli masz w tym czasie coś do wykonania – zrób to jak najlepiej. Dzięki temu pozostawisz po sobie dobre wrażenie.
 2. Rozmawiaj ze swoim partnerem na temat Twoich planów. Niech zna Twoją decyzję i przygotowuje się do Twojego powrotu do życia zawodowego. Aż ¾ partnerów popiera mamy w powrocie do pracy.
 3. Uprzedź najbliższe Tobie otoczenie. Masz w pobliżu mamę, teściową – daj im znać o Twoich planach. W podjętej przez Ciebie decyzji wspierać Cię będzie szczególnie Twoja mama – ponad polowa badanych.
 4. Im szybciej poinformujesz swoich najbliższych o decyzji tym mniej negatywnie wpłynie to na Twoje relacje z nimi. Każda zmiana w życiu jest stresująca. Każda zmiana wymaga przyzwyczajenia się do nie. Im szybciej najbliżsi będą znali Twoja decyzję, tym mniej boleśnie nastąpią dla nich zmiany, co dla Ciebie oznaczać będzie tak samo dobre, bądź nawet lepsze relacje z innymi po Twoim powrocie do pracy.
 5. Zorganizuj pomoc dla Ciebie i dziecka na czas, kiedy Ty wrócisz do pracy. Kto przejmie część Twoich obowiązków – czy będzie to tato dziecka 85%. mama 57%, ojciec 27%, teściowa 26% lub opiekunka 10%? Im szybciej ustalisz z najbliższymi ich pomoc po powrocie do pracy, tym łatwiejszy będzie on dla Ciebie. Dzięki wsparciu zaufanych osób nie będziesz się zamartwiać o to, co w tej chwili dzieje się z Twoją pociechą.
 6. Urlop macierzyński nie trwa wiecznie. Na dodatek istnieje możliwość oddania jego części na rzecz męża. Wówczas mama jest w stanie szybciej wrócić do pracy i nie wybija się z jej rytmu. Ojciec przebywając z dzieckiem nawiązuje z nim lepszą więź, a samo dziecko również zyskuje - uczy się zachowań innej niż mama osoby.
 7. Zastanów się jak najlepiej chcesz spędzać swój czas wolny po powrocie do pracy. Czy chcesz mieć czas na czytanie książek, kosmetyczkę, a może romantyczne wyjście we dwoje. Kiedy określisz w jakich dniach tygodnia, godzinach będziesz chciała poświęcić się innemu zadaniu niż praca, bądź opieka nad dzieckiem – zastanów się nad tym, kto będzie w stanie najlepiej Ci pomóc – rodzina, czy niania. Kiedy zaplanujesz w swoim kalendarzu miejsce na czas dla siebie i podejdziesz do niego, tak samo poważnie jak do innych terminów z pewnością uda Ci się znaleźć dobre rozwiązanie.
 8. Ustal z partnerem podział obowiązków po Twoim powrocie do  pracy. Aby nowy podział zafunkcjonował stopniowo dziel się obowiązkami z partnerem, najlepiej jeszcze w czasie trwania urlopu macierzyńskiego. Najpierw róbcie daną czynność razem, a potem poproś męża, by sam ją zrobił. Jest to ważne jeśli chcesz zachować równowagę w byciu mamą, pracownicą, żoną. W polskich rodzinach przeważa tradycyjny podział obowiązków – stąd ważna jest Twoja determinacja przy ustalaniu i przestrzeganiu ustalonych zasad.
 9. Myśl pozytywnie i odrzuć wizje bycia profesjonalistką we wszystkim co robisz. Jest to ważne w pogodzeniu kilku ról, które będziesz obecnie pełnić. Nie da się wszystkiego zrobić równie dobrze – naucz się więc wyznaczać sobie priorytety – np. wybierz, co jest ważniejsze – bycie z dzieckiem, czy posprzątanie mieszkania.

Jolanta

Źródło cytowanych badań:

Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety internetowej, zamieszczonej na stronie www.mamawracadopracy.pl. Wyniki opracowane zostały przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w marcu 2011 roku. W badaniu wzięło udział 23 tysiące mam dzieci w wieku do 3 lat.

 

Related Posts with Thumbnails


About kobieta-sukcesu

Kobieta sukcesu to strona dla osób przedsiębiorczych, chcących rozwijać się i osiągać sukcesy. Bądź na bieżąco - miej dostęp do informacji - wpisz się do Newslettera.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.