Trudności kobiet na rynku pracy | Kobieta sukcesu

Trudności kobiet na rynku pracy

polecamy stronę www.partnerstwo.informativo.pl

pracownikTrwający od kilku lat kryzys gospodarczy wpływa silnie negatywnie na rynek pracy, który wciąż kurczy się i pogarsza sytuację dojrzałej części naszego społeczeństwa dotkniętej utratą zatrudnienia.

Osoby pozostające aktualnie bez zatrudnienia, a szczególnie kobiety 45+ są poważnie zagrożone wykluczeniem zawodowym. Czując to zagrożenie decydują się np. na pracę w handlu, chociaż posiadają wyższe kwalifikacje i doświadczenie, niż jest potrzebne w sklepie.
Z jednej strony dobrze, że powstają pomysły i projekty, zachęcające właścicielu punktów handlowych i usługowych do zatrudniania tak doświadczonych i dobrych pracowników. Lepsza "jakaś" praca niż żadna, jednak to raczej smutna konieczność, tym bardziej, że wynagrodzenia w handlu oscylują na poziomie płacy minimalnej. W tej sytuacji słabe perspektywy zawodowe osłabiają w kobietach nadzieję na normalność i wiarę w politykę naszego państwa, wydłużającego wiek emerytalny bez oglądania się, ani brania pod uwagę trwałego trendu kurczenia się rynku pracy dla osób dojrzałych.

Posiadane wykształcenie i kwalifikacje, a także nabyte umiejętności i doświadczenie zawodowe praktycznie słabo się liczą. Dlatego długotrwałe przeszukiwanie ofert i wysyłanie listów aplikacyjnych potęgują frustrację i wywołują utratę pewności siebie oraz poczucia własnej wartości.
Trudno nie wskazać tutaj dodatkowego negatywnego skutku, jakim jest zwykle pogorszenie sytuacji materialnej rodziny i skłonność do rezygnacji z wyższego standardu życia.
Rodzą się wątpliwości i pytanie, czy udać się na kolejny kurs aktywizacyjny, aby wzbogacić CV, czy raczej zastanowić się nad pomysłem na własny biznes?
Tyle słyszy się o wsparciu dla rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą oraz różnorodnych korzystnych ofertach obniżających koszty działalności bieżącej, że warto rozważyć założenie własnej firmy, jako alternatywy dla bezowocnego poszukiwania nowego pracodawcy lub zleceniodawcy.

Przede wszystkim liczy się pomysł na biznes. Musi on być jednak poddany szczegółowej analizie, która pozwoli nieco z dystansu wskazać słabe i mocne strony oraz możliwości i zagrożenia. Na początek dla własnego użytku konieczne jest rozejrzenie się w oferowanych powszechnie, korzystnych ofertach dla firm oraz sporządzenie wstępnego biznes planu. To na jego podstawie będzie trzeba ocenić, czy wkład pracy i środków w dane przedsięwzięcie daje perspektywę osiągniecia dochodu. Lepiej wystrzegać się ”hura optymizmu” – założenia i oszacowania powinny być raczej realne i ostrożne.
Jeśli ocena zyskowności będzie zadowalająca, kolejnym krokiem jest stworzenie szczegółowego planu i harmonogramu działania.
Trudno zaprzeczyć, że nie zawsze wystarcza odwagi lub konsekwencji, aby zrealizować swoje zamierzenia. Dlatego chcąc osiągnąć sukces, warto jest otworzyć się na czerpanie z doświadczeń z wartościowych merytorycznie szkoleń i dobrych praktyk innych osób, których jest wokół całkiem nie mało.

POLECAMY: dla biznesu

Konto z dotacją dla firm idea bank
-nawet 1000 zł!
-0 zł za otwarcie konta
-0 zł za prowadzenie konta
-opieka wysoko wykwalifikowanych doradców
Skontaktuj się z Doradcą i dowiedz się o szczegóły!

POLECAMY:  prywatnie
70% rabatów przez cały rok  PROGRAMIE ZAKUPOWYM aschica

-ekskluzywny klub zakupowy poświęcony domowi, ogrodowi i stylowi życia
-codziennie rabaty do 70%
-wyprzedaże trwające krótki okres czasu!
-produkty najlepszych marek w zapierających dech w piersiach cenach
Zarejestruj się i rób najkorzystniej zakupy!

Related Posts with Thumbnails


Leave a comment

You must be logged in to post a comment.